papier ścierny

pon., 2009-10-05 15:45 — Bartłomiej Opaj...

Papier ścierny - jeden z rodzajów wyrobów ściernych przeznaczonych do obróbki ściernej powierzchni przedmiotów wykonanych z takich materiałów jak drewno, metal, Tworzywa sztuczne.

W handlu występuje zwykle w postaci arkuszy (formatu A4) lub taśm grubszego papieru, na którego jednej ze stron znajduje się tzw. nasyp - czyli warstwa ziarna ściernego przyklejonego do podłoża. Jako materiał ścierny dawniej stosowano drobno tłuczone szkło - stąd czasem zamiennie używana nazwa "papier szklisty". Dziś takim materiałem jest zwykle korund.

Rozróżniamy papiery grubo i drobnoziarniste. Oznaczenie ziarnistości znajduje się na spodzie arkusza (taśmy) w postaci liczby np. 30, 60, 120, 360, itp. Liczba ta oznacza ilość ziaren materiału ściernego na cm², czyli im większa liczba tym drobniejszy papier ścierny. W zależności od rodzaju papieru i użytego kleju papiery ścierne dzielimy na zwykłe i wodoodporne. Te drugie (zwykle o gradacji powyżej 300 do 2500) po zwilżeniu wodą lub naftą używa się do polerowania powierzchni.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Papier_%C5%9Bcierny