pędzel

pt., 2009-01-30 16:42 — Bartłomiej Opaj...

Pędzel – jest najbardziej podstawowym narzędziem malarskim. Składa się z trzonka, skuwki oraz włosia. Służy do przenoszenia i nakładania farby na malowaną powierzchnię. Pędzle mają zastosowanie w różnych technikach malarskich takich jak: malarstwo olejne, malarstwo akrylowe, enkaustyka, malarstwo temperowe czy akwarela. Używa się ich także do malowania i pisania tuszem (kaligrafia), oraz w technikach rysunkowych (np. lawowanie) czy w technice pastelowej. Dodatkowo specjalistyczne pędzle przydatne są w technikach konserwatorskich (np. pozłotnictwo) i w szeroko pojętej kosmetyce.

Rodzaje pędzli

Pędzle możemy podzielić według kilku kryteriów.

twardości i rodzaju zastosowanego włosia.

technik do których możemy pędzla użyć.

kształtu lub budowy. Podział wg twardości i rodzaju zastosowanego włosia.

Pędzel o miękkim włosiu - Może być zrobiony z włosia kuny, wołu, wiewiórki lub sztucznych włókien. Używany w malarstwie akwarelowym i olejnym. Nabiera dużą ilość rozcieńczonej farby bez jednoczesnej zmiany kształtu. Pędzle sobolowo – syntetyczne i syntetyczne są dobre do większości prac związanych z malarstwem. Są jednak mniej sprężyste niż pędzle czysto sobolowe.

Pędzel o twardym włosiu (szczeciniak) - pędzel ze świńskiej szczeciny, stosowany głównie w malarstwie olejnym. Włosie jest szerokie, dzięki czemu pędzel może nabrać dużo gęstej farby, nie tracąc kształtu. Przydatny do mieszania farb i pokrywania dużej powierzchni jednolitym kolorem.

źródło: http://www.wikipedia.pl, licencja: GNU FDL http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html, autorzy: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=P%C4%99dzel&action=history